Skip to main content

Board Members & Committees

white background

Board Members & Committees

Board of Directors

Agendas, Minutes & Meeting Information

  • Fourth Wednesday of the month at 10:00 a.m.
  • AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410 Ste 101, San Antonio, TX 78217

Agendas available prior to board meetings and minutes are available upon board approval. Please visit the agency meetings calendar to look up previous and upcoming meetings and related documentation.

Agendas

Agendas available prior to board meetings.

Minutes

Minutes are also available upon approval.

Board of Directors Current Membership

MemberTitlePhone
Teal, James E.County Judge, McMullen County, Chairman(210) 362-5260
Perry, Clayton Councilman, City of San Antonio, District 10, Vice Chair(210) 362-5260
Barnard, Marialyn Commissioner, Bexar County Precinct 3(210) 362-5260
Blakey, James Councilman, City of New Braunfels(210) 362-5260
Buckner, Luana Chair, Edwards Aquifer Authority Board of Directors(210) 362-5260
Calvert, Tommy Commissioner, Bexar County Precinct 4(210) 362-5260
Clay-Flores, Rebeca Commissioner, Bexar County Precinct 1(210) 362-5260
Contreras, VictorMayor, City of Marion(210) 362-5260
de Leon , Suzanne Mayor, City of Balcones Heights(210) 362-5260
Dennis, Mary Mayor, City of Live Oak(210) 362-5260
Evans, Richard A. County Judge, Bandera County(210) 362-5260
Eychner, JudyMayor, City of Kerrville(210) 362-5260
Rocha Garcia, Dr. Adriana Councilwoman, City of San Antonio, District 4(210) 362-5260
Hasslocher, James C. Board Member, University Health System(210) 362-5260
Hedtke, Wade County Judge, Karnes County(210) 362-5260
Hurley, Robert L. County Judge, Atascosa County(210) 362-5260
Jackson, Richard L. County Judge, Wilson County(210) 362-5260
Kelly, Rob County Judge, Kerr County(210) 362-5260
Krause, Sherman County Judge, Comal County(210) 362-5260
Kutscher, Kyle County Judge, Guadalupe County(210) 362-5260
Lewis, Lisa Chief Administrative Officer, CPS Energy(210) 362-5260
Luna, Arnulfo County Judge, Frio County(210) 362-5260
Lux, Darrel L. County Judge, Kendall County(210) 362-5260
Menendez, Jose Senator, State of Texas, District 26(210) 362-5260
Murr, Andrew Representative, State of Texas, District 53(210) 362-5260
Sandoval, Ana Councilwoman, City of San Antonio, District 7(210) 362-5260
Schroeder, DarrinMayor, City of Castroville(210) 362-5260
Schuchart, Chris County Judge, Medina County(210) 362-5260
Stroeher, Mark County Judge, Gillespie County(210) 362-5260
Vasquez Jr. , Sylvester President, Southwest ISD(210) 362-5260
Williams, John Mayor, City of Universal City(210) 362-5260
Biedermann, Kyle Representative, State of Texas, District 73 (Ex-Officio)(210) 362-5260
Guillen, Ryan Representative, State of Texas, District 31 (Ex-Officio)(210) 362-5260
Kuempel, John Representative, State of Texas, District 44 (Ex-Officio)(210) 362-5260
Hoffman, Brian Vice Director, 502d Air Base Wing, JBSA (Ex-Officio)(210) 362-5260
Zaffirini, Judith Senator, State of Texas, District 21 (Ex-Officio)(210) 362-5260

Previous Board Chairs

View a list of previous chairs of the AACOG Board of Directors.

Standing & Advisory Committees

Meeting & Member Information

The following are AACOG's standing and advisory committees. Select a committee to view specific meeting and member information about each: 

Executive Committee

Meetings

  • 10:00 am
  • Third Wednesday of each quarter
  • AACOG Al J. Notzon III Board Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217

Agendas

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes

Minutes are also available upon approval.

Members

MemberTitleRepresenting
Clayton PerryCouncilman, City of San Antonio District 10
(AACOG Board Vice Chair)
Bexar County
James Teal  McMullen County Judge 
(AACOG Board Chair)
McMullen County
Tommy CalvertCommissioner, Bexar CountyBexar County 
James Danner Mayor, City of HondoArea Cities Group A
Suzanne de LeonSuburban Cities (GBCCC)
Richard EvansBandera County JudgeBandera County
Robert W. GregoryMayor, City of La VerniaArea Cities Group B
James HasslocherBoard Member, University Health SystemHospitals & Health Districts 
Robert L. Hurley Atascosa County Judge Atascosa County
Rob KellyKerr County JudgeKerr County 
Chris SchuchartMedina County JudgeMedina County 

9-1-1 Advisory Committee

Meetings

  • 9:30 am
  • Third Tuesday of every other month
  • AACOG Public Safety Office
     12625 Wetmore Rd, Suite 436 
    San Antonio, TX 78247

Agendas

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes

Minutes are also available upon approval.

Members

MemberTitle
Carey Reed, ENP - Vice ChairBandera County 9-1-1 Coordinator
LeAnn Hosek, CFM/EMCWilson County 9-1-1 Coordinator
Raynell WilkeGillespie County 9-1-1 Coordinator
Britni Van CuranAtascosa County 9-1-1 Coordinator
Ray KallioFrio County 9-1-1 Coordinator/EMC
Mike Howle- ChairKendall County 9-1-1 Coordinator
Jim AdamsKarnes County 9-1-1 Coordinator
Les MetzlerGillespie County PSAP Supervisor
Tamara BurlesonWilson County Addressing Coordinator
Jayne VargaMcMullen County 9-1-1 Coordinator​
Leanne BeauxbeannesBandera County  Addressing Technician

Air Quality Committee

Air Improvement Resources (AIR) Executive Committee

The Air Improvement Resources Executive Committee is a collaboration of local elected officials representing the counties and largest cities of the San Antonio Metropolitan Statistical Area who strive to improve air quality in our region. These officials direct research to develop air quality strategies, and can create legislation within their local jurisdictions in order to implement region-wide strategies. The AIR Executive Committee is supported by the AIR Advisory Committee, the AIR Technical Committee, and the AIR Public Education Committee.

The AIR Executive Committee meetings are typically held on AACOG Board Meeting days at 8:45 a.m. in AACOG's Al J. Notzon III Board Room, located at 8700 Tesoro Drive, Suite 100, San Antonio, Texas.

Members

Member NameAlternateAgency Represented
Chair: Chris Riley, Mayor, City of Leon Valley Alamo Area MPO
Vice Chair: Roberto Trevino, Councilman, City of San AntonioAna Sandoval, Councilwoman, City of San AntonioCity of San Antonio
John H. Williams, Mayor, Universal City Greater Bexar County Council of Cities
Richard Jackson, County Judge, Wilson County Wilson County
Nelson Wolff, County Judge, Bexar CountyAndy Winter, Environmental Engineer, Bexar CountyBexar County
Robert Hurley, County Judge, Atascosa County Atascosa County
Darrel Lux, County Judge, Kendall CountyDon Durden,Commissioner Pct. 4, Kendall CountyKendall County
Sherman Krause, County Judge, Comal County Comal County
Jim Wolverton, Commissioner Pct. 3, Guadalupe County Guadalupe County
Wayne Peters, Mayor Pro Tem, City of New Braunfels City of New Braunfels
Chris Schuchart, County Judge, Medina County Medina County
Joe Anzollitto, Councilman, City of Boerne  City of Boerne
Mario Jorge, District Engineer, Texas Department of Transportation (TxDOT) San Antonio DistrictJonathan Bean, Transportation Planning & Development Director, Texas Department of
Transportation (TxDOT) San Antonio District
Ex-Officio
Dean Word, Chair AIR Advisory CommitteeKim Stoker, AIR Advisory Vice ChairEx-Officio
Andy Quittner, Chair AIR Technical CommitteeLiza Meyer, AIR Technical Vice ChairEx-Officio

Air Improvement Resources (AIR) Advisory Committee

The AIR Advisory Committee is made up of local civic and business leaders interested in air quality improvements within the region.

Air Improvement Resources (AIR) Technical Committee

The AIR Technical Committee is composed of technical staff from the various governmental and private agencies knowledgeable about air quality issues. Its mission is to study the technical and scientific aspects of local air quality problems. The AIR Technical committee works closely with the Texas Commission on Environmental Quality and the Environmental Protection Agency to provide the technical expertise necessary to assist the AIR Executive Committee in making wise air quality planning and policy choices.

Please refer to the event calendar on this page for the AIR Technical Committee meetings, time and location.

Air Improvement Resources (AIR) Public Education Committee

The AIR Public Education Committee is charged with disseminating information about the ozone challenge through the news media and public events. Its mission is to educate the public about local air quality problems and issues. The Public Education committee makes recommendations to the AIR Executive and Advisory committees on ways to increase media coverage of air quality issues and the spreading of air quality information to the general public. The AIR Public Education committee is also responsible for annual events, such as a kickoff event to Ozone Season, and provides many other public-education and air quality services.

Please refer to the event calendar on this page for AIR Public Education Committee meetings, time and location.

Alamo Senior Advisory Committee

Meetings

  • 10:00 a.m.-12:00 p.m.
  • Second Thursday of every other month
  • AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410
    Suite 101
    San Antonio, TX 78217
    Directions

Members

MemberRepresentative Type
Ginny Funk, ChairProvider: Alzheimer's Association
Sara Lozano, Secretary
alternate: Carol Ann Villareal
At-Large Member
Arthur TroellAtascosa County Representative
Patsy TroellAtascosa County Representative
Art CrawfordBandera County Representative
          vacantBandera County Representative
Nancy L. StoutComal County Representative
          vacant Comal County Representative
          vacant Frio County Representative
          vacant Frio County Representative
Denise UsenerGillespie County Representative
          vacantGillespie County Representative
Richard HetzelGuadalupe County Representative
          vacantGuadalupe County Representative
Margaret RyanKarnes County Representative
          vacantKarnes County Representative
          vacant Kendall County Representative
          vacantKendall County Representative
Brenda ThompsonKerr County Representative
          vacantKerr County Representative
Jayne VargaMcMullen County Representative
          vacantMcMullen County Representative
David CobleMedina County Representative
          vacant Medina County Representative
Veronica ArriagaWilson County Representative
Nicole Demmer
alternate: Kathy Brown
Wilson County Representative
Marycela Barron
alternate: Ileana Martinez
Provider: Meals on Wheels San Antonio
Olivia BurdickProvider: Rainbow Senior Center
Beth Collier
alternate: Jean Larson
Provider: Bulverde Spring Branch Activity Center
Bobby Deike
alternate: Carol Delgado
At-Large Member
Mary Garr
alternate: Laura Mata-Delgado
At-Large Member
Darryl GreerAt-Large Member
Lisa SentenoAt-Large Member
Ed RogersTexas Silver-Haired Legislature

Bexar Senior Advisory Committee

Meetings

  • 10:00 am
  • Second Friday of each month
  • 2700 NE Loop 410
    Suite 101
    San Antonio, TX 78217

Members

Member NameAlternate
Ryan McGuire (Griswold Home Care), Chair
Fernanda Cardenas (The Gonzaba Foundation), Vice Chair
Laurin Lee Jimenez, Secretary
Jo B. AlexanderCindy Alleman (Texas Public Radio)
Barbara Aydlett (Texas Silver Haired Legislature)
Marycela Barron (Meals on Wheels San Antonio)Ileana Martinez (Meals on Wheels San Antonio)
Brett Bonney (inMotion Prosthetics)
Chris Dawkins (City/County Joint Commission on Elderly Affairs)Noralyn Ripps (City/County Joint Commission on Elderly Affairs)
Brenda Dever-Armstrong (The Next Horizon)Misty Dunn-Suarez
Shirley GaedePamela Lloyd
Edwina GlickViri Rivera (SAMMinistries)
Darryl Greer (OATS) 
Doris Griffin (Texas Silver-Haired Legislature)Dawn Hamilton
Alisa Hartfield-Cordero (South Texas Veteran Affairs)Bennetta Crawford (South Texas Veteran Affairs)
Chris JohnsonJanice Penner
Larry Johnson
Jim JonsonNancy O. Hardin (Texas Silver Haired Legislature)
Senator Jose MenendezMaria Lopez (Senator Menendez's Ofc.)
Beth NixonElaine Talarski
Jane Paccione (San Antonio Area Foundation)
Yolanda Perez (City of San Antonio, Human Services)Jessica Dovalina (City of San Antonio, Human Services)
Jill Piazzi (Gray Matters)
Cynthia Romo (The Brokerage, Inc.)Gloria DeLaCruz-Sandoval (City of San Antonio, Parks & Rec.)
Brenda Schmachtenberger (San Antonio OASIS)Paul Furukawa
Dianne Teran (Alzheimer's Association) 
Marion Thomas (Blessed Angels Community Center) 
Jerry Tyson (Texas Silver Haired Legislature)Philip Jackson
Cathy Valdez (Project MEND)Kate Phipps (Project MEND)
Ashley Weirich

CEDS Committee

Comprehensive Economic Development Strategies Committee Meets Every Quarter From 10:00 a.m..-11:30 a.m.

Comprehensive Economic Development Strategy (CEDS) contributes to effective economic development in America’s communities and regions through a locally-based, regionally-driven economic development planning process. Economic development planning – as implemented through the CEDS – is not only a cornerstone of the U.S. Economic Development Administration’s (EDA) programs, but successfully serves as a means to engage community leaders, leverage the involvement of the private sector, and establish a strategic blueprint for regional collaboration. The CEDS provides the capacity-building1 foundation by which the public sector, working in conjunction with other economic actors (individuals, firms, industries), creates the environment for regional economic prosperity.

Agendas

Minutes

Members

MemberRepresenting
Yvonne GriffinCity of La Vernia EDC, VIce Chair
Allison BlazoskyAAMPO
Arnold DollaseCastroville EDC
Art CrawfordBandera EDC
Ashley RitcheyCity of La Vernia EDC, Alternate
Bob VelasquezUniversity of Texas-San Antonio, Alternate
Brian O'ConnorKerr County EDC
Chester JenkinsCity of New Braunfels EDC
Dora RodriguezCity of Devine
J.D. SalinasAT&T
Jack RogersFirst American Title 
Jenna Saucedo-HerreraSan Antonio Economic Foundation
Johnny HuizerCity Manager, City of Pleasanton 
Josh SchneukerCity of Seguin EDC 
Dr. Julia GarciaCoastal Bend College
Kara HillCPS Energy
Kelsey LeeCity of Cibolo EDC, Alternate
Kyle KinatedarCity of Schertz EDC
Mario NeiraUniversity of Texas-San Antonio
Mark LuftCity of Cibolo EDC
Melissa ShannonBexar County ED
Misty MayoBoerne/Kendall County EDC
Ray KrollKarnes County EDC 
Rebecca MaldonadoCity of Pearsall 
Skadi TirpakCity of San Antonio ED 
Tim LehmbergGillespie County EDC
Tom LongSan Antonio Economic Development Foundation, Alternate 
William CoxCity of Leon Valley

Community Affairs Committee

Meetings

Meetings are scheduled as needed on the day of the AACOG Board meeting at:
2700 NE Loop 410, Suite 101
San Antonio, TX 78217

Members

Members are appointed on an as-needed basis by the Chairman of the Board. 

Criminal Justice Advisory Committee

Meetings

Criminal Justice Advisory Committee (CJAC) Meetings take place on the second Wednesday of each month at 1:30 PM, unless otherwise noted. CJAC Meetings are may be attended in-person at the AACOG Board Room at 2700 NE Loop 410, Suite 101, San Antonio, TX 78217. Please see below for upcoming meeting information.  

Date: May 11, 2022
Time: 1:30 PM CDT
Agenda: TBD
Location: AACOG Titan Building Boardroom

Criminal Justice Project Rankings FY2023 

The CJAC completed grant application scoring on April 12th. The Public Safety Staff reviewed the scores and verified anticipated funding amounts. This was submitted to the AACOG Board of Directors for approval on April 25th. The scores and recommended funding amounts are visible below. Please note that the Office of the Governor (OOG) has discretion to change these funding amounts to align with state and federal priorities. Applicants can expect to receive funding award notices from the OOG by the end of September 2022.

CJAC Documents

FY2023 Grant Funding Amounts and Scores
FY2023 Applicant Materials:  

IDD Services Advisory Committee

Meetings

  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Quarterly on the second Tuesday of each month
  • 2700 NE Loop 410, San Antonio, TX 78217

Agendas 

Agendas are available prior to meetings.

Minutes 

Minutes are also available upon approval.

Members

Member NameMember Type
Mary Hanlon-HillisFamily Member
Irma Canfield, Family Member
Robin FieldsCommunity Member
Barb MartinFamily Member
Jomel CraytonSelf-Advocate
Cara MagraneCommunity Member
Martha MoyerNAC/Family Member
James MeadowsSelf-Advocate
Jennifer TarrFamily Member
Debbie L. ValdezFamily Member
Anne ConnellFamily Member
William E. Robinson (Bill)Family Member
Heather LongCommunity Member
Carla ThomasCommunity Member

Regional Emergency Preparedness Advisory Committee

Meetings

Regional Emergency Preparedness Advisory Committee (REPAC) meeting takes place on the third Wednesday of each month at 2:00 PM unless otherwise noted in the AACOG Board Room. Contact Matthew Reyes (mreyes@aacog.com) for details.

Next Meeting Date:  August 15th, 2022
Time: 2:00pm

Agendas

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes

Minutes are available after approval by REPAC.

REPAC Attendance

Attendance is currently monitored from July 2021 to June 2022.Google Sheets Attendance

Members

MemberRepresenting
Edwin Baker
Alternate: Pending
City of Stockdale
Andrew Cardiel
Alternate: Michael Hayes
City of New Braunfels 
Manuel Casarez
Alternate: Patrick Lewis
Universal City
Walton Daugherty
Alternate: Pending
Bexar County LEPC
Shelby Dupnik
Alternate: Casey Ebrom
Karnes County
Eric Epley
Alternate: Mark Bennett & Victor Wells
Southwest Texas Regional Advisory Council (STRAC)
Jeffery Fincke (Chair)
Alternates: Danny Morales
Kendall County 
Roger Garcia
Alternate: Jeanie Alvarez
Atascosa County
David Gonzalez
Alternate: Lt. Mike Tacquard
City of Leon Valley
Tony Gross
Alternate: Darren Brinkkoeter & Jay Hall
Texas Department of Emergency Management (TDEM)
Ray Hacker
Alternate: Lee Robert
City of Boerne
Chief Gary Haecker
Alternate: Nolan Byrd
City of Bulverde 
Philip Glass
Alternate: Cheryl Barron
City of Pleasanton
LeAnn Hosek
Alternate: Rebekkah Schriven
Wilson County 
Ray Kallio
Alternate: Pending
Frio County
Jeff Kelley
Alternate: Mark Cheatum
Comal County 
Justin Klaus
Alternate: Aaron Von Muldau
Bexar County Sheriff's Office
Judge Kyle Kutscher
Alternate: Patrick Pinder & Bryce Houlton
Guadalupe County
Kade Long (Vice-Chair)
Alternate: Summer Hall & Greg Rodgers
City of Schertz
Keith Lutz
Alternate: Pending
Medina County 
Eric Maloney
Alternate: Jerremy Hughes
City of Kerrville
Sam McDaniel
Alternate: Jason Dempsey
Higher Education
Christopher Monestier
Alternate: Matt Jimenez
San Antonio Fire Department
Michael Morlan
Alternate: Pending
Bexar County Office of Emergency Management
Steve Olfers
Alternate: Les Metzler
Gillespie County
Chief Dan Pue
Alternate: Matt Malone
City of Live Oak
Carey Reed
Alternate: Leanne Beauxbeannes & Jason Rutherford
Bandera County
Braxton Roemer
Alternate: Derek Seelig
City of Fredericksburg
Sammy Sikes
Alternate: Colin Davis
Public Health/Texas DSHS-Region 8
Michael Starnes
Alternate: Rachelle Littlefield
San Antonio Police Department
Danny Taylor
Alternate: Donovan Agans
Bexar County Hospital District
Judge James Teal
Alternate: Pending
McMullen County
William Thomas
Alternate: Pending
Kerr County
Chris Thompson
Altnerate: Cindy Stafford
City of La Vernia
Mark Trevino
Alternate: Matthew Lodge and Jeffrey Dean
San Antonio Office of Emergency Management
Judge Nelson Wolff
Alternate: Louis "Chris" Lopez
Bexar County
Last updated: June 20, 2022

Alamo Area Law Enforcement Academy Advisory Committee

Meetings

  • Quarterly on the third Wednesday of the month
  • Alamo Area Law Enforcement Academy, 12625 Wetmore, Suite 436, San Antonio, TX  78247

Members

MemberRepresenting
Scott Rubin, ChairmanCriminal Justice Advisory Committee
Sylvia ForakerCorrections
Deborah ParrottCivilian Representative One
Michael LoganCivilian Representative Two
Anne JimenezCivilian Representative Three
Stephanie SchoenbornUniversity Police
Jessica Taylor-SepulvedaISD
Dennis RosenberryCivilian Representative
Nathan TaylorCommunications/9-1-1
David OttAlamo Area Police Chiefs

Resource Recovery Committee

Agendas

Minutes

RRC Bylaws 

Members

MemberRepresenting
Public Sector
Billie DorriesBexar County (alternate)
David BarreraCity of Kerrville
David McDanielCity of San Antonio (Chairman)
Fred ReyesFrio County (Pearsall)
Gumaro RamirezKerr County (alternate)
John RaneyPleasanton
Mark ShowsAtascosa County
Commissioner Paul PfeilWilson County
Pat BrawnerMedina County
Regan GivensKerr County
Daniella ValdezGuadalupe County (alternate)
Richard TobolkaKendall County
Shelly JacksonGuadalupe County
Stan JordanBexar County 
Thomas HornsethComal County
Environmental / Public Interest
Maggie Hernandez, Keep San Antonio Beautiful / City of San Antonio
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Cameron LopezTCEQ
Jessica UramkinTCEQ
Shauna DuffAACOG
Private Sector 
Byron TurnerWaste Management
Christopher CoxWaste Management 
Ray BryantTexas Disposal Services

Alamo Area Development Corporation (AADC)

AADC is a 501(c)3 non-profit corporation that was established in 1995 to enhance services in the AACOG region.  Although a separate entity, AADC is a component unit of AACOG.

decoration image